MySQL Transaction Problemi

Eğer MySQL veritabanınız ile transaction işlemleriniz çalışmıyorsa benim karşılaştığım problemle karşılaşmış olabilirsiniz. Ben, varsayılan MySQL depolama motoru (MyISAM) ile veritabanı tablolarımı oluşturdum ve ne oldu dersiniz? MyISAM transactionları desteklemiyor.

MySQL ile ilgili güzel bir özellik, birden fazla veritabanı motorunu(depolama motoru) destekliyor olması. Bu sorunu çözmek için yapmamız gereken tek şey MySQL transactionlarını destekleyen bir MySQL depolama motoru belirtmektir. MySQL InnoDB depolama motoru.

Farklı bir MySQL depolama motoru belirtme
CREATE TABLE komutunun sonunda kullanmak istediğimiz depolama motorunu(bu örnekte InnoDB) şu şekilde belirtebiliriz:

create table users (
  id int auto_increment not null unique,
  username varchar(32) not null unique,
  password varchar(16) not null,
  primary key (id)
) ENGINE = InnoDB;

CREATE TABLE ifadelerimi bu şekilde değiştirip veritabanımdaki tabloları tekrar oluşturduktan sonra JDBC transactionlarım çalışmaya başladı.

Tabi ki karmaşık uygulamalarda MySQL’in transaction desteği ve MySQL depolama motorları hakkında bilinmesi gereken daha bir çok şey vardır.Bu konuda daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

kaynak: http://www.devdaily.com

Advertisements

About kaanmutlu

Software Developer - Computer Engineer from Istanbul, Turkey
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to MySQL Transaction Problemi

  1. Taha says:

    http://www.mysqltutorial.org/understand-mysql-table-types-innodb-myisam.aspx We must look also what “locking” means, Row-level or Page-level Locking. is essential to understand transaction-handling mechanisms. I will be looking for that kind of a book. Facebook, Twitter and large scale web apps like them uses non-transactional data storage engines for their some needs, like http://cassandra.apache.org/, MongoDB, CouchDB. These storage mechanisms are document-based databases and are called NoSQL engines. I was also discussing on the implementation of transaction-handling for a long time on my blog. Just search for “NoSQL”. Then, maybe we can brainstorm ;). Take Care.

  2. Taha says:

    Java theory and practice: Understanding JTS — An introduction to transactions – http://www.ibm.com/developerworks/java/library/j-jtp0305.html #Brian Goetz’den ibretlik paylaşım :).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s